top of page

KARA DAVUD

Delail-i Hayrat Şerhi

En Güzel Dualar ve Salavatlar

Eser Adı : Kara Davud

Eser Alt Başlığı : Delaili Hayrat Şerhi

Yazar Adı : Kara Davudzade Mehmet Efendi

Yayınevi : Bahar Yayınları

Orijinal Dil : Türkçe

Cilt Bilgisi : Dikişli Sert  Kapak

Kağıt Bilgisi : Şamua

 

Basım Tarihi : Ocak 2020

Basım Bilgisi : 3. Basım

Sayfa Sayısı :962

Kitap Boyutları : 17 x 24 cm.

ISBN No : 978-975-45050-1-6

Barkod No : 9789754505016

Satın Al

KİTAP TANITIMI

Tam Metin Kara Davud Delail-i Hayrat Şerhi

En Güzel Dualar ve Salavatlar

Herkes tarafından iyi bilinmekte ve anlaşılmaktadır ki ülkemiz insanları Müslümanlar arasında İslami şuur artık uyandırılmaya ve uyanmaya başlamıştır. Olgun aklı başında olan herkes kendine "İnsan neden dünyaya gönderilmiştir?" sorusunu sormakta neticede cevabını bulmaya çalışmaktadır. İnsan ve yaratılışının gerçeğini öğrenen her kişi bundan sonra kendisini Allah'a yaklaştıracak amellerde bulunmak için gerekli ilmi öğrenmek istemeye başladı. Bu konulardaki bilgi eksikliğini ve açığını giderme arzusu onu büyük bir şevkle ilim öğrenmeye götürür. İşte bunun için ülkemizde son yıllarda yayıncılığın hacmi ihtiyaç ve arz duyuldukça genişlemiş tabii olarak da İslami ve diğer konularda eserler neşre başlanmıştır. Bundan dolayı her şeyin daha iyisini verebilmek arzusu ve ümidiyle "DELAIL-I HAYRAT" ve şerhi olan "KARA DAVUD" isimli eser neşre hazırlanıp ilmi bir hizmette daha bulunulmuştur. Aslı Osmanlıca olan bu eser günümüzde Türkçe'ye çevrilen eş değerlerinden gerek üslup gerek tertip ve tanzim bakımından çok daha güzeldir.

İçeriği tamamen Salavat-ı Şerifelere ve dualara dayanan bu değerli eser aynı zamanda bir tarihi eser olma özelliği de taşır. Kaynak bir eser olan bu kitabın yazarı merhum Cezûli Hazretleri (Allah rahmet eylesin) ilim ve takvada emsalsiz devrinin kutbu olan büyük bir İslam âlimidir. Hz. Ali'nin soyundan gelen bu büyük âlimin eserini birçok ilim adamı şerh etmiştir. Bu şerhler arasında en tanınmış olanı elinizde bulunan Kara Davud Efendi'nin yaptığı bu şerhidir.

 

Kara Davud Efendi Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) devrinde yaşamış büyük bir İslam âlimidir. Kara Davud Efendi kitabın adını "Muvaffik'ul-Hayrât Li Neyl'il-Berekât Fı Hizmeti Menbais-Saadat" yani "Saadet Kaynağı olan Resûlullah'a Hizmet Etmekle Bereketlere Nail Olmak Yolunda Başarıya Eriştiren Kitap" olarak vermiştir. İsminin uzunluğundan dolayı söylenmesi zor olduğundan gerek ilim ehli gerekse halk arasında bu eser şerh eden zatın adı ile anılmış ve böyle tanınmıştır. Eserin değeri okudukça daha iyi anlaşılacaktır ve birçok faydalar elde edilecektir. Bu eserin de diğer eserler gibi faziletli ve iman ehli okuyucularımıza faydalı olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederiz. Allah-u Teâlâ manevi değeri büyük olan bu eseri cümlemize hayırlı eylesin ve hayırlara vesile kılsın. Ecir ve sevaplarımızı artırsın. Allah'ın rahmeti ve inayeti bütün Müslümanlar'ın üzerine olsun selametler ihsan eylesin iyiler ve sâlihler zümresine dâhil buyursun. Ahir ve akıbetlerimizi hayreylesin. Bu mübarek eseri bizlere okumayı ve anlamayı nasip eden Hak Teâlâ Hazretleri'ne (c.c.) hamd ve sena olsun.

bottom of page